Main Menu

Tap by Region
Continents
Countries
U.S. States

Tap Topics
Awards
Dancers
Ensembles
Events
Lessons
Organizations
Videos Online
Web Sites

Performances
Music
Movies
Musicals
Television

Getting Started
About Tap
For Beginners

Learn to Tap
Online Tutorials
Steps A to Z
DVD Videos
How-To Books

More
Organizations
Online Videos
Tap Shop
Web Sites

Contents
Search
Site Map
Home Page


A Note From Kathie:
If you would like to add to, correct, or update any of the information on this Web site, you are invited to send a message or a letter to the email address or postal address on our Contact Us page.


Kathie Fry, Editor of Tap Dancing Resources
Kathie Fry, Editor
Tap Dancing Resources
| Contact Kathie |






Invidivuals at the 2007 Tap Worlds by Country

A country-by-country index to tap dancers who competed at the 2007 Tap Dancing World Championships presented by the International Dance Organization (IDO).

Canada

Andrew Reid| Canada | Solo Male Children | 4th Place |
Celina Difelice | Canada | Solo Female Juniors | 7th Place |
Damien Lavergne (and) Janice Van Dyk | Canada | Duos Adults | 8th Place (2WT)|
Damien Lavergne | Canada | Solo Male Adults | 5th Place |
Ella Steele | Canada | Solo Female Juniors | 24th Place |
Janice Van Dyk (and) Damien Lavergne | Canada | Duos Adults | 8th Place (2WT)|
Janice Van Dyk | Canada | Solo Female Adults | 2nd Place |
Jennie Goulet | Canada | Solo Female Adults | 13th Place |
Joseph Frohlinger | Canada | Solo Male Adults | 14th Place |
Marissa Duchscher (and) Stacey Witt | Canada | Duos Juniors | 3rd Place |
Nicole Miller | Canada | Solo Female Adults | 7th Place |
Nicole Reid | Canada | Solo Female Juniors | 1st Place |
Noah Staerk | Canada | Solo Male Children | 1st Place |
Sarah Flaten | Canada | Solo Female Juniors | 10th Place |
Stacey Witt (and) Marissa Duchscher | Canada | Duos Juniors | 3rd Place |

Croatia

Andrea Braica (and) Nikolina Knezevic | Croatia | Duos Children | 8th Place |
Andrea Vukoja | Croatia | Solo Female Children | 10th Place |
Barbara Markovic | Croatia | Solo Female Juniors | 14th Place |
Betina Bosnjak (and) Rea Lucia Zuvela | Croatia | Duos Juniors | 15th Place |
Deanira Popovic (and) Mihaela Goluza | Croatia | Duos Adults | 6th Place |
Deanira Popovic | Croatia | Solo Female Adults | 4th Place |
Loreta Ferk (and) Marija Roko | Croatia | Duos Adults | 18th Place |
Loreta Ferk | Croatia | Solo Female Adults | 16th Place |
Lucija Marjanovic (and) Tamy Zajec | Croatia | Duos Children | 2nd Place |
Magdalena Drzaic (and) Vendy Zajec | Croatia | Duos Juniors | 7th Place |
Marija Panijan (and) Marko Sobak | Croatia | Duos Juniors | 6th Place |
Marija Panijan | Croatia | Solo Female Juniors | 21st Place |
Marija Roko (and) Loreta Ferk | Croatia | Duos Adults | 18th Place |
Marko Sobak (and) Marija Panijan | Croatia | Duos Juniors | 6th Place |
Marko Sobak | Croatia | Solo Male Juniors | 4th Place |
Maro Franic | Croatia | Solo Male Children | 6th Place |
Mihaela Goluza (and) Deanira Popovic | Croatia | Duos Adults | 6th Place |
Misela Grkes (and) Nikolina Jovic | Croatia | Duos Children | 4th Place |
Nikolina Jovic (and) Misela Grkes | Croatia | Duos Children | 4th Place |
Nikolina Knezevic (and) Andrea Braica | Croatia | Duos Children | 8th Place |
Nikolina Knezevic | Croatia | Solo Female Children | 8th Place |
Rea Lucia Zuvela (and) Betina Bosnjak | Croatia | Duos Juniors | 15th Place |
Tamy Zajec (and) Lucija Marjanovic | Croatia | Duos Children | 2nd Place |
Tamy Zajec | Croatia | Solo Female Children | 3rd Place |
Vendy Zajec (and) Magdalena Drzaic | Croatia | Duos Juniors | 7th Place |
Vendy Zajec | Croatia | Solo Female Juniors | 8th Place (2WT) |

Cech Republic

Alzbeta Kubisova (and) Marta Aulicka | Czech Republic | Duos Adults | 22nd Place |
Alzbeta Weisova (and) Petr Hrubec | Czech Republic | Duos Adults | 10th Place |
Barbora Chrobakova (and) Pavlina Tuschlova | Czech Republic | Duos Adults | 15th (2WT) Place |
Dominik Budlovsky | Czech Republic | Solo Male Juniors | 8th Place |
Dominika Kolmanova | Czech Republic | Solo Female Juniors | 13th Place |
Eliska Tuckova | Czech Republic | Solo Female Juniors | 26th Place |
Eva Tejnilova (and) Simona Vyziblova | Czech Republic | Duos Children | 11th Place |
Gabriela Kubakova | Czech Republic | Solo Female Adults | 23rd Place |
Katerina Fialova | Czech Republic | Solo Female Children | 2nd Place |
Marta Aulicka (and) Alzbeta Kubisova | Czech Republic | Duos Adults | 22nd Place |
Michaela ilikova | Czech Republic | Solo Female Adults | 8th Place (2WT) |
Nikola Dulickova (and) Veronika Stritecka | Czech Republic | Duos Children | 10th Place |
Pavlina Tuschlova (and) Barbora Chrobakova | Czech Republic | Duos Adults | 15th (2WT) Place |
Petr Hrubec (and) Alzbeta Weisova | Czech Republic | Duos Adults | 10th Place |
Simona Vyziblova (and) Eva Tejnilova | Czech Republic | Duos Children | 11th Place |
Simona Vyziblova | Czech Republic | Solo Female Children | 18th Place |
Tereza Kopcilova | Czech Republic | Solo Female Children | 21st Place |
Veronika Stritecka (and) Nikola Dulickova | Czech Republic | Duos Children | 10th Place |

Estonia

Tambet Pomerants | Estonia | Solo Male Juniors | 14th Place |

France

Edwige Larralde | France | Solo Female Adults | 5th Place |
Elise Ferry (and) Paul Ferry | France | Duos Adults | 19th Place |
Elise Ferry | France | Solo Female Adults | 19th Place |
Julien Vardon | France | Solo Male Adults | 4th Place |
Paul Ferry (and) Elise Ferry | France | Duos Adults | 19th Place |

Germany

Antonia Breulmann (and) Chiara Morfeo | Germany | Duos Juniors | 9th Place |
Aylissa Sarbacher, Claudia Bejer, Marina Ganz | Germany | Trios Juniors | 15th Place |
Aylissa Sarbacher, Claudia Bejer, Marina Ganz | Germany | Trios Juniors | 15th Place |
Bastian Brune | Germany | Solo Male Adults | 13th Place |
Benjamin Erhardt (and) Milan Messerschmidt | Germany | Duos Children | 12th Place |
Benjamin Erhardt | Germany | Solo Male Children | 5th Place |
Carmen Steiert (and) Linda Lais | Germany | Duos Juniors | 12th Place |
Carolin Beyer | Germany | Solo Female Juniors | 25th Place |
Caroline Beyer (and) Isabel Beyer | Germany | Duos Juniors | 14th Place |
Chiara Morfeo (and) Antonia Breulmann | Germany | Duos Juniors | 9th Place |
Claudia Bejer, Marina Ganz, Aylissa Sarbacher | Germany | Trios Juniors | 15th Place |
Claudia Bejer, Marina Ganz, Aylissa Sarbacher | Germany | Trios Juniors | 15th Place |
Farina Biemann (and) Tabea Biemann | Germany | Duos Children | 5th Place |
Fedor Unterlöhner | Germany | Solo Male Adults | 11th Place |
Florian Bowitz | Germany | Solo Male Juniors | 13th Place |
Hannah Klug | Germany | Solo Female Children | 13th Place |
Isabel Beyer (and) Caroline Beyer | Germany | Duos Juniors | 14th Place |
Jacqueline Mindrup | Germany | Solo Female Juniors | 11th Place |
Julia Meyer | Germany | Solo Female Juniors | 12th Place |
Julia Weiss (and) Katrin Mayer | Germany | Duos Adults | 21st Place |
Julia Wesseler | Germany | Solo Female Adults | 10th Place |
Katrin Mayer (and) Julia Weiss | Germany | Duos Adults | 21st Place |
Kevin Reimann | Germany | Solo Male Adults | 6th Place |
Kira Von Kayser | Germany | Solo Female Adults | 6th Place |
Kristina Engler | Germany | Solo Female Juniors | 20th Place |
Laura Meyer (and) Meriel Arens | Germany | Duos Children | 7th Place |
Lina Kramer (and) Tassilo Ebersbach | Germany | Duos Adults | 17th Place |
Linda Lais (and) Carmen Steiert | Germany | Duos Juniors | 12th Place |
Lucas Reichow | Germany | Solo Male Adults | 15th Place |
Lukas Adamik (and) Pascal Fetsch | Germany | Duos Juniors | 17th Place |
Marina Ganz, Aylissa Sarbacher, Claudia Bejer | Germany | Trios Juniors | 15th Place |
Marina Ganz, Claudia Bejer, Aylissa Sarbacher | Germany | Trios Juniors | 15th Place |
Marsha Dunse | Germany | Solo Female Adults | 12th Place |
Meriel Arens (and) Laura Meyer | Germany | Duos Children | 7th Place |
Michaela Duhme (and) Saskia Breiter | Germany | Duos Adults | 20th Place |
Milan Messerschmidt (and) Benjamin Erhardt | Germany | Duos Children | 12th Place |
Nikolai Kemeny | Germany | Solo Male Juniors | 9th Place |
Pascal Fetsch (and) Lukas Adamik | Germany | Duos Juniors | 17th Place |
Samuel Feldhandler | Germany | Solo Male Juniors | 6th Place |
Saskia Breiter (and) Michaela Duhme | Germany | Duos Adults | 20th Place |
Tabea Biemann (and) Farina Biemann | Germany | Duos Children | 5th Place |
Tabea Biemann | Germany | Solo Female Children | 11th Place |
Tassilo Ebersbach (and) Lina Kramer | Germany | Duos Adults | 17th Place |
Till Heitmann | Germany | Solo Male Children | 2nd Place |
Vera Soedradjat | Germany | Solo Female Children | 6th Place |
Xenia Geugelin | Germany | Solo Female Children | 20th Place |

Hungry

Nagy Dora | Hungary | Solo Female Juniors | 18th Place |

Italy

Arianna Lenti | Italy | Solo Female Children | 22nd Place |
Ariella Casu | Italy | Solo Female Adults | 8th Place (2WT) |
Chiara Pala (and) Marta Di Matteo | Italy | Duos Juniors | 10th Place |
Emanuele D'Angelo (and) Leonardo D'Angelo | Italy | Duos Children | 1st Place |
Federica Erboso (and) Silvia Erboso | Italy | Duos Adults | 13th Place |
Giorgia Centurelli | Italy | Solo Female Adults | 15th Place |
Leonardo D'Angelo (and) Emanuele D'Angelo | Italy | Duos Children | 1st Place |
Marta Di Matteo (and) Chiara Pala | Italy | Duos Juniors | 10th Place |
Silvia Erboso (and) Federica Erboso | Italy | Duos Adults | 13th Place |

Poland

Kamila Walasek | Poland | Solo Female Juniors | 17th Place |

Russia

Aika Kozlova | Russia | Solo Female Adults | 17th Place |
Alekseiy Kichikov | Russia | Solo Male Adults | 8th Place |
Alexsey Savichev (and) Tatyana Cherkasova | Russia | Duos Adults | 7th Place |
Alexsey Savichev | Russia | Solo Male Adults | 7th Place |
Alina Kuznecova (and) Arina Perejogina | Russia | Duos Juniors | 4th Place |
Alina Kuznecova | Russia | Solo Female Juniors | 2nd Place |
Andrey Jatsenko (and) Vladimir Kuznecov | Russia | Duos Adults | 15th Place (2WT)|
Anna Garanina | Russia | Solo Female Children | 1st Place |
Arina Perejogina (and) Alina Kuznecova | Russia | Duos Juniors | 4th Place |
Arinna Perejogina | Russia | Solo Female Juniors | 16th Place |
Dariya Chernyavskaya (and) Veronika Stepanova | Russia | Duos Juniors | 11th Place |
Leonid Gorodeckiy | Russia | Solo Male Juniors | 3rd Place |
Maria Slobodyanskaya | Russia | Solo Female Children | 3rd Place |
Nikolay Zanozin | Russia | Solo Male Adults | 16th Place |
Tatyana Cherkasova (and) Alexsey Savichev | Russia | Duos Adults | 7th Place |
Timofey Timofeev (and) Viktor Shustov | Russia | Duos Adults | 3r Place |
Valeriy Bikova | Russia | Solo Female Children | 17th Place |
Veronika Stepanova (and) Dariya Chernyavskaya | Russia | Duos Juniors | 11th Place |
Viktor Shustov (and) Timofey Timofeev | Russia | Duos Adults | 3rd Place |
Vladimir Kuznecov (and) Andrey Jatsenko | Russia | Duos Adults | 15th Place (2WT)|

Slovakia

Tomas Cernak | Slovakia | Solo Male Adults | 18th Place |
Vladimir Plajdicko | Slovakia | Solo Male Adults | 19th Place |

Slovenia

Anton Zalokar | Slovenia | Solo Male Juniors | 15th Place |
Emanuela Senjor (and) Pia Vatovec | Slovenia | Duos Juniors | 8th Place |
Eva Dajcman | Slovenia | Solo Female Adults | 20th Place |
Klara Kancilija (and) Meta Brezan | Slovenia | Duos Juniors | 16th Place |
Klara Kancilija | Slovenia | Solo Female Juniors | 27th Place |
Luka Vodlan | Slovenia | Solo Male Adults | 12th Place |
Maja Puncer (and) Spela Friskovec | Slovenia | Duos Juniors | 19th Place |
Marusa Avbelj | Slovenia | Solo Female Juniors | 8th Place (2WT) |
Matic Drakulic | Slovenia | Solo Male Juniors | 12th Place |
Meta Brezan (and) Klara Kancilija | Slovenia | Duos Juniors | 16th Place |
Nusa Kancilja | Slovenia | Solo Female Children | 19th Place |
Pia Vatovec (and) Emanuela Senjor | Slovenia | Duos Juniors | 8th Place |
Sara Zivkovic| Slovenia | Solo Female Juniors | 23rd Place |
Sebastijan Vodlan (and) Vesna Vucajnk | Slovenia | Duos Adults | 8th Place (2WT) |
Sebastijan Vodlan | Slovenia | Solo Male Adults | 10th Place |
Spela Friskovec (and) Maja Puncer | Slovenia | Duos Juniors | 19th Place |
Vesna Vucajnk (and) Sebastijan Vodlan | Slovenia | Duos Adults | 8th Place (2WT) |

South Africa

Alexandra Harris (and) Coralle Versfeld | South Africa | Duos Juniors | 13th Place |
Alexandra Harris | South Africa | Solo Female Juniors | 15th Place |
Candice Louw (and) Chantal Brown | South Africa | Duos Juniors | 18th Place |
Chantal Brown (and) Candice Louw | South Africa | Duos Juniors | 18th Place |
Carli Purchase (and) Seonaid Leech | South Africa | Duos Children | 9th Place |
Chloe Metcalf | South Africa | Solo Female Children | 9th Place |
Coralle Versfeld (and) Alexandra Harris | South Africa | Duos Juniors | 13th Place |
Coralle Versfeld | South Africa | Solo Female Juniors | 4th Place |
Gemma Angileri (and) Luke Van Eyk | South Africa | Duos Children | 6th Place |
Jean Jaques Le Roux | South Africa | Solo Male Adults | 17th Place |
Seonaid Leech (and) Carli Purchase | South Africa | Duos Children | 9th Place |
Luke Van Eyk (and) Gemma Angileri | South Africa | Duos Children | 6th Place |
Luke Van Eyk | South Africa | Solo Male Children | 7th Place |
Maune Snyman | South Africa | Solo Female Children | 15th Place |
Nicole Beneke | South Africa | Solo Female Juniors | 19th Place |
Seonaid Leech | South Africa | Solo Female Children | 16th Place |
Taylor Lee Versfeld (and) Zoe Dhooge | South Africa | Duos Children | 3rd Place |
Taylor Lee Versfeld | South Africa | Solo Male Children | 3rd Place |
Zoe Dhooge (and) Taylor Lee Versfeld | South Africa | Duos Children | 3rd Place |

Switzerland

Alice Burckhardt | Switzerland | Solo Female Juniors | 5th Place |
Anna Zollig (and) Nina Grubenmann | Switzerland | Duos Adults | 11th Place |
Annina Fey | Switzerland | Solo Female Adults | 21st Place |
Costel Surbeck (and) Dorel Surbeck | Switzerland | Duos Adults | 1st Place |
Daniel Borak (and) Ursina Meyer | Switzerland | Duos Adults | 2nd Place |
Daniel Borak | Switzerland | Solo Male Adults | 1st Place |
Daniel Leveille (and) Elodie Selamet | Switzerland | Duos Juniors | 2nd Place |
Daniel Leveille | Switzerland | Solo Male Juniors | 2nd Place |
Dorel Surbeck (and) Costel Surbeck | Switzerland | Duos Adults | 1st Place |
Elodie Selamet (and) Daniel Leveille | Switzerland | Duos Juniors | 2nd Place |
Gilles Guenat | Switzerland | Solo Male Adults | 2nd Place |
Kim Selamet | Switzerland | Solo Female Juniors | 22nd Place |
Luca Rufenacht | Switzerland | Solo Male Juniors | 5th Place |
Madeleine Schwindt | Switzerland | Solo Female Adults | 11th Place |
Marc Fuhrer (and) Simone Helbling | Switzerland | Duos Adults | 5th Place |
Marco Rufenacht | Switzerland | Solo Male Juniors | 10th Place |
Moses Gruaz (and) Shyrleen Muller | Switzerland | Duos Juniors | 1st Place |
Nicolas Egger | Switzerland | Solo Male Adults | 3rd Place |
Nina Grubenmann (and) Anna Zollig | Switzerland | Duos Adults | 11th Place |
Olivia Grobety (and) Rebecca Grobety | Switzerland | Duos Juniors | 5th Place |
Rachel Muller | Switzerland | Solo Female Children | 5th Place |
Rebecca Grobety (and) Olivia Grobety | Switzerland | Duos Juniors | 5th Place |
Sara Krahenbuhl | Switzerland | Solo Female Children | 12th Place |
Shyrleen Muller (and) Moses Gruaz | Switzerland | Duos Juniors | 1st Place |
Shyrleen Muller | Switzerland | Solo Female Juniors | 3rd Place |
Simone Helbling (and) Marc Fuhrer | Switzerland | Duos Adults | 5th Place |
Sophie Rupp | Switzerland | Solo Female Adults | 1st Place |
Suela Raschetti | Switzerland | Solo Female Children | 7th Place |
Ursina Meyer (and) Daniel Borak | Switzerland | Duos Adults | 2nd Place |
Ursina Meyer | Switzerland | Solo Female Adults | 3rd Place |

Ukraine

Anna Gorodnitskaya (and) Oleksiy Lyashevych | Ukraine | Duos Adults | 12th Place |
Anna Gorodnitskaya | Ukraine | Solo Female Adults | 14th Place |
Darya Khaver | Ukraine | Solo Female Children | 14th Place |
Hlib Zelhin (and) Oksana Stepanova | Ukraine | Duos Adults | 4th Place |
Igor Bezdenezhnyh | Ukraine | Solo Male Juniors | 11th Place |
Oksana Stepanova (and) Hlib Zelhin | Ukraine | Duos Adults | 4th Place |
Oleksiy Lyashevych (and) Anna orodnitskaya | Ukraine | Duos Adults | 12th Place |
Oleksiy Lyashevych | Ukraine | Solo Male Juniors | 7th Place |
Sergey (Sergiy) Ostapenko | Ukraine | Solo Male Adults | 9th Place |
Tetyana Chirkova | Ukraine | Solo Female Adults | 22nd Place |

United States

Christian Jones | United States | Solo Male Juniors | 1st Place |
Emma Sullivan (and) Erica Barton | United States | Duos Adults | 14th Place |
Emma Sullivan | United States | Solo Female Adults | 18th Place |
Erica Barton (and) Emma Sullivan | United States | Duos Adults | 14th Place |
Erica Barton | United States | Solo Female Juniors | 6th Place |



2007 Tap Dancing World Championships

About the Tap Dance World Championships

Other Events for Tap Dancers

Tap Dancing Resources


See also
Facebook "Tap Dancing Resources" Page
Facebook "Tap Dancing Friends Community" Group
Facebook "Tap Dancing Events and Classes Worldwide" Group
Blog With Tap Dancing Articles and News




Tap Events:

Tap Festivals
By Date

Tap Worlds
November 2019

Tap Europeans
June 2019

Tap Dance Day
May 25th



Practice Tool

Online Metronome
(20-330 BPM)



Follow Us On Social Media

     

Facebook "Tap Dancing Discussions" Group

Facebook "Tap Dancing Events and Classes World Wide" Group

Facebook "Tap Dancing Resources" Page

Twitter "Tap Dance Guide" Feed

YouTube Channel



Tap Shop

Tap Shoes
Accessories
Tap Books
Tap Video DVDs
Tap Shop Menu










| Argentina | Armenia | Argentina | Australia | Austria | Belgium | Brazil | Bulgaria | Canada | Cayman | Chile | China | Colombia | Costa Rica | Croatia | Cuba | Czech Republic | Denmark | Dominican Republic | Egypt | Estonia | Finland | France | Germany | Greece | Guatemala | Honduras | Hong Kong | Hungary | India | Indonesia | Ireland | Israel | Italy | Japan | Korea | Latvia | Lithuania | Malaysia | Mexico | Mozambique | Namibia | Netherlands | New Zealand | Norway | Peru | Philippines | Poland | Portugal | Russia | Serbia | Singapore | Slovakia | Slovenia | South Africa | Spain | Sweden | Switzerland | Thailand | Turkey | Turks Caicos | Uganda | Ukraine | United Kingdom | United States | Vietnam |
Topics
Awards
Classes
Dancers
Ensembles
Events
Regions

Products
Tap Shoes
Accessories
Books
Video DVDs
Suppliers
Products Menu

Follow Us
Tap Dance Blog
Facebook Group
Facebook Page
Twitter Feed