Main Menu

Tap by Region
Continents
Countries
U.S. States

Tap Topics
Awards
Dancers
Ensembles
Events
Lessons
Organizations
Videos Online
Web Sites

Performances
Music
Movies
Musicals
Television

Getting Started
About Tap
For Beginners

Learn to Tap
Online Tutorials
Steps A to Z
DVD Videos
How-To Books

More
Organizations
Online Videos
Tap Shop
Web Sites

Contents
Search
Site Map
Home Page


A Note From Kathie:
If you would like to add to, correct, or update any of the information on this Web site, you are invited to send a message or a letter to the email address or postal address on our Contact Us page.


Kathie Fry, Editor of Tap Dancing Resources
Kathie Fry, Editor
Tap Dancing Resources
| Contact Kathie |






Invidivual Competitors at the 2009 Tap Worlds

An alphabetical index to tap dancers who competed at the 2009 Tap Dancing World Championships presented by the International Dance Organization (IDO).
Adela Postulkova (and) Johana Lukesova | Czech Republic | Duos Child | 15th Place (4WT) |
Adina Nyahwa | United Kingdom | Solo Female Juniors | 16th Place (3WT) | 
Aika Kozlova | Russia | Solo Female Adults | 18th Place (3WT) |
Ajda Krivec | Slovenia  | Solo Female Children | 6th Place |
Alastair Crosswell | United Kingdom | Solo Male Adults | 11th Place (2WT) |
Aleksandr Ostanin | Ukraine | Solo Male Adults | 2nd Place |
Alena Nille (and) Marlen Lutz | Switzerland | Duos Child | 15th Place (4WT) |
Alessa de Pari (and) Magdalena Kendöl | Austria | Duos Juniors | 25th Place (4WT) | 
Alex Dodding (and) Emiley Filewich | Canada | Duos Juniors | 2nd Place | 
Alice Burckhardt | Switzerland | Solo Female Juniors | 3rd Place |
Alice Loubalova (and) Barbora Kopcilova | Czech Republic | Duos Child | 15th Place (4WT) |
Alicia Spink | Canada | Solo Female Children | 1st Place |
Amadej Jankovic | Slovenia | Solo Male Juniors | 15th (3WT) |
Ana Osojnik | Slovenia | Solo Female Juniors | 7th Place |
Andrea Vukoja | Croatia | Solo Female Juniors | 19th Place (7WT) |
Anna Hriadelova | Czech Republic  | Solo Female Children | 23rd Place (6WT) |
Anna Strübbe | Germany | Solo Female Adults | 21st Place (6WT) | 
Arianna Lenti | Italy | Solo Female Juniors | 19th Place (7WT) |
Armin Dederichs | Switzerland | Solo Male Children | 4th Place |
Arnika Matko Juvancic | Slovenia  | Solo Female Children | 13th Place (4WT) |
Bara Pichlova | Czech Republic | Solo Female Juniors | 19th Place (7WT) |
Barbora Kopcilova (and) Alice Loubalova | Czech Republic | Duos Child | 15th Place (4WT) |
Brandon Bosch | Canada | Solo Male Juniors | 3rd Place |
Breanna Goldenberg | Canada  | Solo Female Children | 13th Place (4WT) |
Cameron May | Australia | Solo Male Juniors | 5th Place |
Camille Guihot-Jouffray | France  | Solo Female Children | 20th Place (3WT) |
Carolin Beyer | Germany | Solo Female Juniors | 12th Place (4WT) | 
Celine Mathys | Switzerland  | Solo Female Children | 13th Place (4WT) |
Chloe Metcalf | South Africa  | Solo Female Children | 9th Place (2WT) |
Christian Bailey | South Africa | Solo Male Children | 2nd Place |
Codi Passmore | South Africa | Solo Male Children | 5th Place |
Constantin Thaler | Switzerland | Solo Male Children | 9th Place (3WT) |
Coralle Versfeld | South Africa | Solo Female Adults | 10th Place (3WT) |
Daniel Borak Switzerland | Solo Male Adults | 1st Place |
Daniel Leveille | Switzerland | Solo Male Juniors | 1st Place |
Daniela Hubena | Czech Republic | Solo Female Juniors | 27th Place (8WT) |
Denise Terribile | Italy | Solo Female Adults | 21st Place (6WT) | 
Dominik Budlovsky | Czech Republic | Solo Male Juniors | 7th (4WT) |
Dora Machova | Czech Republic  | Solo Female Children | 17th Place (3WT) |
Dylan Mahoney | Australia | Solo Male Adults | 13th Place (4WT) |
Emanuela Senjor | Slovenia | Solo Female Adults | 7th (2WT) Place |
Emiley Filewich (and) Alex Dodding | Canada | Duos Juniors | 2nd Place | 
Eva Tejnilova | Czech Republic  27th Place (8WT) |
Fedor Unterlöhner | Germany | Solo Male Adults | 13th Place (4WT) |
Florian Bowitz | Germany | Solo Male Juniors | 15th (3WT) |
Fran Zuglic | Croatia | Solo Male Juniors | 15th (3WT) |
Francesca Cesaro | Italy  | Solo Female Children | 23rd Place (6WT) |
Frederic Dittmar | Germany | Solo Male Adults | 5th Place |
Gabriele Farinacci | Italy | Solo Male Adults | 9th Place |
Gabriella White | United Kingdom | Solo Female Juniors | 5th Place |
Gemma Angileri | South Africa | Solo Female Juniors | 12th Place (4WT) | 
Gemma Passmore | South Africa | Solo Female Juniors | 16th Place (3WT) |
Ghislain Winterhalter | Switzerland | Solo Male Adults | 13th Place (4WT) |
Gioia Schultheiss | Switzerland | Solo Female Adults | 16th Place (2WT) |
Giorgia Taroni | Italy  | Solo Female Children | 23rd Place (6WT) |
Giulia Gragnani | Italy | Solo Female Adults | 18th Place (3WT) |
Giulia Gribaudo | Italy  | Solo Female Children | 23rd Place (6WT) |
Hannah Klug | Germany | Solo Female Juniors | 4th Place |
Hibiki Nakane | Japan | Solo Male Adults | 17th Place (3WT) |
Igor Bezdenezhnyh | Ukraine | Solo Male Juniors | 6th Place |
Irene Marchino | Italy | Solo Female Juniors | 27th Place (8WT) |
Irina Voyno | Russia | Solo Female Adults | 21st Place (6WT) | 
Iris Papac | Croatia  | Solo Female Children | 11th Place |
Isabella Vieira | United States  | Solo Female Children | 2nd Place |
Iva Anic | Croatia | Solo Female Adults | 13th Place  (3WT) |
Ivonne Rammert | Germany  | Solo Female Children | 23rd Place (6WT) |
Jan Cikrt | Czech Republic | Solo Male Children |  9th Place (3WT) |
Jana Danilovic | Germany | Solo Female Adults | 10th Place (3WT) |
Jean-Jaques Le Roux | South Africa | Solo Male Adults | 17th Place (3WT) |
Jennifer Conchou | France | Solo Female Juniors | 27th Place (8WT) |
Jessica Stewart | Canada | Solo Female Adults | 7th (2WT) Place |
Johana Lukesova (and) Adela Postulkova | Czech Republic | Duos Child | 15th Place (4WT) |
Jonathan Hawkes | United States | Solo Male Adults | 9th Place |
Julia Leclerc | Canada  | Solo Female Children | 5th Place |
Karla Silovic | Croatia  | Solo Female Children | 13th Place (4WT) |
Katerina Fialova | Czech Republic | Solo Female Juniors | 12th Place (4WT) | 
Katherine Johnson | Australia | Solo Female Adults | 9th Place |
Katja Heitmann | Germany | Solo Female Adults | 13th Place  (3WT) |
Kim Selamet | Switzerland | Solo Female Juniors | 10th Place (2WT) | 
Klara Kancilja | Slovenia | Solo Female Adults | 21st Place (6WT) | 
Klara Naka | Croatia  | Solo Female Children | 8th Place |
Kristen Levin | South Africa  | Solo Female Children | 12th Place |
Lacey Cebula | Canada  | Solo Female Juniors | 1st Place |
Lauren Waslick | United States | Solo Female Adults | 5th Place |
Luca Rufenacht | Switzerland | Solo Male Adults | 10th Place |
Luka Vodlan | Slovenia | Solo Male Adults | 3rd Place |
Lukas Pridal | Czech Republic | Solo Male Children |  9th Place (3WT) |
LUKE DOWLING | United Kingdom | Solo Male Adults | 17th Place (3WT) |
Magdalena Kendöl (and) Alessa de Pari | Austria | Duos Juniors | 25th Place (4WT) | 
Mao Nakane | Japan | Solo Female Adults | 6th Place |
Marco Rufenacht | Switzerland | Solo Male Juniors | 7th (3WT) |
Maria Slobodyanskaya | Russia | Solo Female Juniors | 8th Place |
Marian Matijevic | Germany | Solo Male Juniors | 7th (3WT) |
Marius Schmidlin | France | Solo Male Children | 7th Place |
Marko Sobak | Croatia | Solo Male Adults | 4th Place |
Marlen Lutz (and) Alena Nille | Switzerland | Duos Child | 15th Place (4WT) |
Maro Franic | Croatia | Solo Male Juniors | 18th (2WT) |
Martin Burda | Czech Republic | Solo Male Juniors | 7th (3WT) |
Martina Grulova | Czech Republic | Solo Female Adults | 16th Place (2WT) |
Matic Drakulic | Slovenia | Solo Male Adults | 13th Place (4WT) |
Maxine Tonkin | South Africa  | Solo Female Children | 17th Place (3WT) |
Melinda Gatti | Australia | Solo Female Adults | 10th Place (3WT) |
Mia Zabel | Switzerland  | Solo Female Children | 9th Place (2WT) |
Michael Guihot-Jouffray | France | Solo Male Juniors | 7th (4WT) |
Michelle Couto | South Africa | Solo Female Juniors | 19th Place (7WT) |
Milan Messerschmidt | Germany | Solo Male Children | 6th Place |
Milana Paolillo | United States  | Solo Female Children | 3rd Place |
Nathalie Janßen | Germany | Solo Female Juniors | 27th Place (8WT) |
Nikolaj Bauer | Switzerland | Solo Male Juniors | 4th Place |
Nusa Kancilja | Slovenia | Solo Female Juniors | 19th Place (7WT) |
Nyoman Selamet | Switzerland | Solo Male Children | 3rd Place |
Olexandr Kryachko | Ukraine | Solo Male Juniors | 11th Place |
Paulina Löbsack | Germany  | Solo Female Children | 4th Place |
Rachel Binney | United States | Solo Female Juniors | 6th Place |
Rebecca Frohlinger | Canada | Solo Female Juniors | 10th Place (2WT) | 
Robert Badacsonyi | Hungary | Solo Male Adults | 8th Place |
Romana Pernischova | Slovak Republic | Solo Female Juniors |
Rosie Bretherton | United Kingdom | Solo Female Adults | 13th Place  (3WT) |
Sara Zivkovic | Slovenia | Solo Female Juniors | 19th Place (7WT) |
Sarah Whiteley | United States | Solo Female Adults | 4th Place |
Shyrleen Muller | Switzerland | Solo Female Adults | 3rd Place |
Simona Simonova | Czech Republic  | Solo Female Children | 20th Place (3WT) |
Sophie Rupp | Switzerland | Solo Female Adults | 1st Place |
Sophie Wathen | United Kingdom | Solo Female Juniors | 19th Place (7WT) |
Stephanie Bilotta | Canada | Solo Female Juniors | 12th Place (4WT) | 
Stephanie Guenther | Switzerland  | Solo Female Children | 23rd Place (6WT) |
Sydney West | United States | Solo Female Juniors | 2nd Place |
Tabea Biemann | Germany  | Solo Female Children | 7th Place |
Tamara Gordon | Australia | Solo Female Juniors | 27th Place (8WT) |
Tamy Zajec | Croatia | Solo Female Juniors | 16th Place (3WT) |
Tara Todic Curk | Slovenia  | Solo Female Children | 17th Place (3WT) |
Taylor-Lee Versfeld | South Africa | Solo Male Juniors | 7th (4WT)|
Tea Sanovsky | Croatia | 27th Place (8WT) |
Tena Gusic | Switzerland | Solo Female Juniors | 9th Place |
Tim Schroder | Germany | Solo Male Adults | 11th Place (2WT) |
Tobias Kosir | Czech Republic | Solo Male Children | 8th Place |
Tosh Sutherland | Canada | Solo Male Adults | 6th Place |
Tyler Leighton | Canada | Solo Male Children | 1st Place |
Ursina Meyer | Switzerland | Solo Female Adults | 2nd Place |
Valentina von Scheidt | Germany  | Solo Female Children | 20th Place (3WT) |
Vendy Zajec | Croatia | Solo Female Adults | 18th Place (3WT) |
Vera Soedradjat | Germany | Solo Female Juniors | 26th Place |
Veronika Stavytskaya | Ukraine | Solo Female Adults | 21st Place (6WT) | 
Veronika Zemanova | Czech Republic | Solo Female Adults | 21st Place (6WT) | 
Waldemar Schurpa | Germany | Solo Male Juniors | 7th (4WT) |
Yevgen Kolomiets | Ukraine | Solo Male Juniors | 18th Place (3WT) |
Zac Watts | United Kingdom | Solo Male Juniors | 2nd  Place |

Notes

Alicia Spink
Costel Surbeck | Switzerland | (Duo Video Coming)
Daniel Borak | Switzerland | (Solo Video Coming)
Daniel Leveille | Switzerland | (Solo Video Coming)
Dorel Surbeck | Switzerland | (Duo Video Coming)
Emanuele D'Angelo | Italy | (Duo Video Coming)
Jevgenia Gabets | Estonia | (Duo Video Coming) | Jevgenia Kraft Facebook |
Lacey Cebula | Canada | Facebook |
Leonardo D'Angelo | Italy | (Duo Video Coming)
Luka Vodlan | Slovenia | (Solo Video Coming) | Facebook |
Mathilda Heuer | Germany | Facebook |
Sarah Richter | Germany | Facebook |
Sophie Rupp | Switerland |
Tyler Leighton | Canada | Web Site | Facebook |
Uljana Maljuitina | Estonia | (Duo Video Coming) | Facebook |



2009 Tap Dancing World Championships

About the Tap Dance World Championships

Other Events for Tap DAncers

Tap Dancing Resources


See also
Facebook "Tap Dancing Resources" Page
Facebook "Tap Dancing Friends Community" Group
Facebook "Tap Dancing Events and Classes Worldwide" Group
Blog With Tap Dancing Articles and News




Tap Events:

Tap Festivals
By Date

Tap Worlds
November 2019

Tap Europeans
June 2019

Tap Dance Day
May 25th



Practice Tool

Online Metronome
(20-330 BPM)



Follow Us On Social Media

     

Facebook "Tap Dancing Discussions" Group

Facebook "Tap Dancing Events and Classes World Wide" Group

Facebook "Tap Dancing Resources" Page

Twitter "Tap Dance Guide" Feed

YouTube Channel



Tap Shop

Tap Shoes
Accessories
Tap Books
Tap Video DVDs
Tap Shop Menu










| Argentina | Armenia | Argentina | Australia | Austria | Belgium | Brazil | Bulgaria | Canada | Cayman | Chile | China | Colombia | Costa Rica | Croatia | Cuba | Czech Republic | Denmark | Dominican Republic | Egypt | Estonia | Finland | France | Germany | Greece | Guatemala | Honduras | Hong Kong | Hungary | India | Indonesia | Ireland | Israel | Italy | Japan | Korea | Latvia | Lithuania | Malaysia | Mexico | Mozambique | Namibia | Netherlands | New Zealand | Norway | Peru | Philippines | Poland | Portugal | Russia | Serbia | Singapore | Slovakia | Slovenia | South Africa | Spain | Sweden | Switzerland | Thailand | Turkey | Turks Caicos | Uganda | Ukraine | United Kingdom | United States | Vietnam |
Topics
Awards
Classes
Dancers
Ensembles
Events
Regions

Products
Tap Shoes
Accessories
Books
Video DVDs
Suppliers
Products Menu

Follow Us
Tap Dance Blog
Facebook Group
Facebook Page
Twitter Feed