Main Menu

Tap by Region
Continents
Countries
U.S. States

Tap Topics
Awards
Dancers
Ensembles
Events
Lessons
Organizations
Videos Online
Web Sites

Performances
Music
Movies
Musicals
Television

Getting Started
About Tap
For Beginners

Learn to Tap
Online Tutorials
Steps A to Z
DVD Videos
How-To Books

More
Organizations
Online Videos
Tap Shop
Web Sites

Contents
Search
Site Map
Home Page


A Note From Kathie:
If you would like to add to, correct, or update any of the information on this Web site, you are invited to send a message or a letter to the email address or postal address on our Contact Us page.


Kathie Fry, Editor of Tap Dancing Resources
Kathie Fry, Editor
Tap Dancing Resources
| Contact Kathie |






All Results of the 2009 Tap Worlds

Information about all of the results at the 2009 Tap Dancing World Championships presented by the International Dance Organization (IDO).

Solo Female Children

1st | Alicia Spink | Canada | Solo Female Children |
2nd | Isabella Vieira | United States | Solo Female Children |
3rd | Milana Paolillo | United States | Solo Female Children |
4th | Paulina Löbsack | Germany | Solo Female Children |
5th | Julia Leclerc | Canada | Solo Female Children |
6th | Ajda Krivec | Slovenia | Solo Female Children |
7th | Tabea Biemann | Germany | Solo Female Children |
8th | Klara Naka | Croatia | Solo Female Children |
9th (2WT) | Chloe Metcalf | South Africa | Solo Female Children |
9th (2WT) | Mia Zabel | Switzerland | Solo Female Children |
11th | Iris Papac | Croatia | Solo Female Children |
12th | Kristen Levin | South Africa | Solo Female Children |
13th (4WT) | Breanna Goldenberg | Canada | Solo Female Children |
13th (4WT) | Céline Mathys | Switzerland | Solo Female Children |
13th (4WT) | Arnika Matko Juvancic | Slovenia | Solo Female Children |
13th (4WT) | Karla Silovic | Croatia | Solo Female Children |
17th (3WT) | Dora Machova | Czech Republic | Solo Female Children |
17th (3WT) | Tara Todic Curk | Slovenia | Solo Female Children |
17th (3WT) | Maxine Tonkin | South Africa | Solo Female Children |
20th (3WT) | Camille Guihot-Jouffray | France | Solo Female Children |
20th (3WT) | Simona Simonova | Czech Republic | Solo Female Children |
20th (3WT) | Valentina von Scheidt | Germany | Solo Female Children |
23rd (6WT) | Francesca Cesaro | Italy | Solo Female Children |
23rd (6WT) | Giulia Gribaudo | Italy | Solo Female Children |
23rd (6WT) | Stephanie Guenther | Switzerland | Solo Female Children |
23rd (6WT) | Anna Hriadelova | Czech Republic | Solo Female Children |
23rd (6WT) | Ivonne Rammert | Germany | Solo Female Children |
23rd (6WT) | Giorgia Taroni | Italy | Solo Female Children |

Solo Female Juniors

1st | Lacey Cebula | Canada | Solo Female Juniors |
2nd | Sydney West | United States | Solo Female Juniors |
3rd | Alice Burckhardt | Switzerland | Solo Female Juniors |
4th | Hannah Klug | Germany | Solo Female Juniors |
5th | Gabriella White | United Kingdom | Solo Female Juniors |
6th | Rachel Binney | United States | Solo Female Juniors |
7th | Ana Osojnik | Slovenia | Solo Female Juniors |
8th | Maria Slobodyanskaya | Russia | Solo Female Juniors |
9th | Tena Gusic | Switzerland | Solo Female Juniors |
10th (2WT) | Rebecca Frohlinger | Canada | Solo Female Juniors |
10th (2WT) | Kim Selamet | Switzerland | Solo Female Juniors |
12th (4WT) | Gemma Angileri | South Africa | Solo Female Juniors |
12th (4WT) | Carolin Beyer | Germany | Solo Female Juniors |
12th (4WT) | Stephanie Bilotta | Canada | Solo Female Juniors |
12th (4WT) | Katerina Fialova | Czech Republic | Solo Female Juniors |
16th (3WT) | Adina Nyahwa | United Kingdom | Solo Female Juniors |
16th (3WT) | Gemma Passmore | South Africa | Solo Female Juniors |
16th (3WT) | Tamy Zajec | Croatia | Solo Female Juniors |
19th (7WT) | Michelle Couto | South Africa | Solo Female Juniors |
19th (7WT) | Nusa Kancilja | Slovenia | Solo Female Juniors |
19th (7WT) | Arianna Lenti | Italy | Solo Female Juniors |
19th (7WT) | Bara Pichlova | Czech Republic | Solo Female Juniors |
19th (7WT) | Andrea Vukoja | Croatia | Solo Female Juniors |
19th (7WT) | Sophie Wathen | United Kingdom | Solo Female Juniors |
19th (7WT) | Sara Zivkovic | Slovenia | Solo Female Juniors |
26th | Vera Soedradjat | Germany | Solo Female Juniors |
27th | Tamara Gordon | Australia | Solo Female Juniors |
27th (8WT) | Jennifer Conchou | France | Solo Female Juniors |
27th (8WT) (8WT) | Daniela Hubena | Czech Republic | Solo Female Juniors |
27th (8WT) | Nathalie Janßen | Germany | Solo Female Juniors |
27th (8WT) | Irene Marchino | Italy | Solo Female Juniors |
27th (8WT) | Romana Pernischova | Slovak Republic | Solo Female Juniors |
27th (8WT) | Tea Sanovsky | Croatia
27th (8WT) | Eva Tejnilova | Czech Republic

Solo Female Adults

1st | Sophie Rupp | Switzerland | Solo Female Adults |
2nd | Ursina Meyer | Switzerland | Solo Female Adults |
3rd | Shyrleen Muller | Switzerland | Solo Female Adults |
4th | Sarah Whiteley | United States | Solo Female Adults |
5th | Lauren Waslick | United States | Solo Female Adults |
6th | Mao Nakane | Japan | Solo Female Adults |
7th (2WT) | Jessica Stewart | Canada | Solo Female Adults |
7th (2WT) | Emanuela Senjor | Slovenia | Solo Female Adults |
9th | Katherine Johnson | Australia | Solo Female Adults |
10th (3WT) | Jana Danilovic | Germany | Solo Female Adults |
10th (3WT) | Melinda Gatti | Australia | Solo Female Adults |
10th (3WT) | Coralle Versfeld | South Africa | Solo Female Adults |
13th (3WT) | Katja Heitmann | Germany | Solo Female Adults |
13th (3WT)| Rosie Bretherton | United Kingdom | Solo Female Adults |
13th (3WT) | Iva Anic | Croatia | Solo Female Adults |
16th (2WT) | Gioia Schultheiss | Switzerland | Solo Female Adults |
16th (2WT) | Martina Grulova | Czech Republic | Solo Female Adults |
18th (3WT) | Vendy Zajec | Croatia | Solo Female Adults |
18th (3WT) | Giulia Gragnani | Italy | Solo Female Adults |
18th (3WT) | Aika Kozlova | Russia | Solo Female Adults |
21st (6WT) | Klara Kancilja | Slovenia | Solo Female Adults |
21st (6WT) | Irina Voyno | Russia | Solo Female Adults |
21st (6WT) | Veronika Zemanova | Czech Republic | Solo Female Adults |
21st (6WT) | Veronika Stavytskaya | Ukraine | Solo Female Adults |
21st (6WT) | Denise Terribile | Italy | Solo Female Adults |
21st (6WT) | Anna Strübbe | Germany | Solo Female Adults |

Solo Male Children

1st | Tyler Leighton | Canada | Solo Male Children |
2nd | Christian Bailey | South Africa | Solo Male Children |
3rd | Nyoman Selamet | Switzerland | Solo Male Children |
4th | Armin Dederichs | Switzerland | Solo Male Children |
5th | Codi Passmore | South Africa | Solo Male Children |
6th | Milan Messerschmidt | Germany | Solo Male Children |
7th | Marius Schmidlin | France | Solo Male Children |
8th | Tobias Kosir | Czech Republic | Solo Male Children |
9th (3WT) | Constantin Thaler | Switzerland | Solo Male Children |
9th (3WT) | Lukas Pridal | Czech Republic | Solo Male Children |
9th (3WT) | Jan Cikrt | Czech Republic | Solo Male Children |

Solo Male Juniors

1st | Daniel Leveille | Switzerland | Solo Male Juniors |
2nd | Zac Watts | United Kingdom | Solo Male Juniors |
3rd | Brandon Bosch | Canada | Solo Male Juniors |
4th | Nikolaj Bauer | Switzerland | Solo Male Juniors |
5th | Cameron May | Australia | Solo Male Juniors |
6th | Igor Bezdenezhnyh | Ukraine | Solo Male Juniors |
7th (4WT) | Dominik Budlovsky | Czech Republic | Solo Male Juniors |
7th (4WT) | Michael Guihot-Jouffray | France | Solo Male Juniors |
7th (4WT) | Waldemar Schurpa | Germany | Solo Male Juniors |
7th (4WT) | Taylor-Lee Versfeld | South Africa | Solo Male Juniors |
11th | Olexandr Kryachko | Ukraine | Solo Male Juniors |
12th (3WT) | Martin Burda | Czech Republic | Solo Male Juniors |
12th (3WT) | Marian Matijevic | Germany | Solo Male Juniors |
12th (3WT) | Marco Rufenacht | Switzerland | Solo Male Juniors |
15th (3WT) | Florian Bowitz | Germany | Solo Male Juniors |
15th (3WT) | Amadej Jankovic | Slovenia | Solo Male Juniors |
15th (3WT) | Fran Zuglic | Croatia | Solo Male Juniors |
18th (2WT) | Maro Franic | Croatia | Solo Male Juniors |
18th (2WT) | Yevgen Kolomiets | Ukraine | Solo Male Juniors |

Solo Male Adults

1st | Daniel Borak Switzerland | Solo Male Adults |
2nd | Olexsandr Ostanin | Ukraine | Solo Male Adults |
3rd | Luka Vodlan | Slovenia | Solo Male Adults |
4th | Marko Sobak | Croatia | Solo Male Adults |
5th | Frederic Dittmar | Germany | Solo Male Adults |
6th | Tosh Sutherland | Canada | Solo Male Adults |
7th | Jonathan Hawkes | United States | Solo Male Adults |
8th | Róbert Badacsonyi | Hungary | Solo Male Adults |
9th | Gabriele Farinacci | Italy | Solo Male Adults |
10th | Luca Rufenacht | Switzerland | Solo Male Adults |
11th (2WT) | Alastair Crosswell | United Kingdom | Solo Male Adults |
11th (2WT) | Tim Schroder | Germany | Solo Male Adults |
13th (4WT) | Matic Drakulic | Slovenia | Solo Male Adults |
13 (4WT) | Dylan Mahoney | Australia | Solo Male Adults |
13 (4WT) | Fedor Unterlöhner | Germany | Solo Male Adults |
13 (4WT) | Ghislain Winterhalter | Switzerland | Solo Male Adults |
17th (3WT) | LUKE DOWLING | United Kingdom | Solo Male Adults |
17th (3WT) | Jean-Jaques Le Roux | South Africa | Solo Male Adults |
17th (3WT) | Hibiki Nakane | Japan | Solo Male Adults |

Duos Children

1st | Sarah Richter / Mathilda Heuer | Germany | Duos Children |
2nd | Codi Passmore / Christian Bailey | South Africa | Duos Children |
3rd | Javyn Desbois / Tyler Leighton | Canada | Duos Children |
4th | Maria Schwirz / Monique Blaszyk | Germany | Duos Children |
5th | Klaudija Juric / Klara Naka | Croatia | Duos Children |
6th | Karla Silovic / Lucija Perisa | Croatia | Duos Children |
7th | Maja Osojnik / David Grajfoner | Slovenia | Duos Children |
8th | Celina Krogmann / Paulina Löbsack | Germany | Duos Children |
9th | Chloe Metcalf / Kristen Levin | South Africa | Duos Children |
10th | Megan Brooks / Jessica Guenther | Switzerland | Duos Children |
11th (3WT) | Iris Papac / Lidia Brajcic | Croatia | Duos Children |
11th (3WT) | Stephanie Guenther / Ella Brooks | Switzerland | Duos Children |
11th (3WT) | Taylor Parsons / Kayla Strydom | South Africa | Duos Children |
14th | Simona Simonova / Karolina Skotnicova | Czech Republic | Duos Children |
15th (4WT) | Adela Postulkova / Johana Lukesova | Czech Republic | Duos Children |
15th (4WT | Alena Nille / Marlen Lutz | Switzerland | Duos Children |
15th (4WT | Alice Loubalova / Barbora Kopcilova | Czech Republic | Duos Children |
15th (4WT | Katharina Flacke / Lea Vogt | Germany | Duos Children |

Duo Juniors

1st | Emanuele D´Angelo / Leonardo D´Angelo | Italy | Duos Juniors |
2nd | Alex Dodding / Emiley Filewich | Canada | Duos Juniors |
3rd | Nadejda Dmitrieva / Ekaterina Dmitrieva | Russia | Duos Juniors |
4th | Karolina Hostova / Jakub Klicpera | Czech Republic | Duos Juniors |
5th | Rachel Binney / Isabella Vieira | United States | Duos Juniors |
6th | Julie Paccaud / Kim Selamet | Switzerland | Duos Juniors |
7th | Igor Bezdenezhnyh / Yevgen Kolomiets | Ukraine | Duos Juniors |
8th | Gemma Passmore / Taylor-Lee Versfeld | South Africa | Duos Juniors |
9th | Kathrin Lietzmann / Meline Eberhardt | Germany | Duos Juniors |
10th | Ellen Eyer / Gabriella White | United Kingdom | Duos Juniors |
11th (2WT) | Jenna Denomy / Alixandria Rahman | Canada | Duos Juniors |
11th (2WT) | Sara Zivkovic / Nusa Kancilja | Slovenia | Duos Juniors |
13th | Jennifer Conchou / Michael Guihot-Jouffray | France | Duos Juniors |
14th (8WT) | Grace Charlton / Rachel Muller | Switzerland | Duos Juniors |
14th (8WT) | Michelle Couto / Gemma Angileri | South Africa | Duos Juniors |
14th (8WT) | Saskia Hildebrandt / Kim-Laura Soedradjat | Germany | Duos Juniors |
14th (8WT) | Arianna Lenti / Irene Marchino | Italy | Duos Juniors |
14th (8WT) | Margarida Marante / Beatriz Barreto | Portugal | Duos Juniors |
14th (8WT) | Bara Pichlova / Lucie Bodova | Czech Republic | Duos Juniors |
14th (8WT) | Simona Vyziblova / Eva Tejnilova | Czech Republic | Duos Juniors |
14th (8WT) | Fran Zuglic / Laura Cehulic | Croatia | Duos Juniors |
22th (3WT) | Tamara Gordon / Cameron May | Australia | Duos Juniors |
22th (3WT) | Flavia Gosteli / India Eliasek | Switzerland | Duos Juniors |
22th (3WT) | Andrea Vukoja / Maro Franic | Croatia | Duos Juniors |
25th (4WT) | Erin Levin / Tasmin Hamiel | South Africa | Duos Juniors |
25th (4WT) | Sebastian Markus / Janis Sprengelmeier | Germany | Duos Juniors |
25th (4WT) | Laura Meyer / Meriel Arens | Germany | Duos Juniors |
25th (4WT) | Alessa de Pari / Magdalena Kendöl | Austria | Duos Juniors |

Duos Adults

1th | Costel Surbeck / Dorel Surbeck | Switzerland | Duos Adults |
2nd | Daniel Borak / Ursina Meyer | Switzerland | Duos Adults |
3rd | Sebastijan Vodlan / Luka Vodlan | Slovenia | Duos Adults |
4th (2WT) | Logan West / Erica Mancini | United States | Duos Adults |
4th (2WT) | Lauren Waslick / Jonathan Hawkes | United States | Duos Adults |
6th (3WT) | Lacey Cebula / Tosh Sutherland | Canada | Duos Adults |
6th (3WT) | Uljana Maljutina / Jevgenia Gabets | Estonia | Duos Adults |
6th (3WT) | Marusa Avbelj / Emanuela Senjor | Slovenia | Duos Adults |
9th (2WT) | Vendy Zajec / Marko Sobak | Croatia | Duos Adults |
9th (2WT) | Keith Henderson / Jack Evans | United Kingdom | Duos Adults |
11th (2WT) | Martina Grulova / Adela Peskova | Czech Republic | Duos Adults |
11th (2WT) | Coralle Versfeld / Jean-Jaques Le Roux | South Africa | Duos Adults |
13th | Monika Backovska / Tomas Slavicek | Czech Republic | Duos Adults |
14th (3WT) | Daniel Leveille / Elodie Selamet | Switzerland | Duos Adults |
14th (3WT) | Irina Voyno / Victoria Sichalova | Russia | Duos Adults |
14th (3WT) | Rebecca Grobety / Olivia Grobety | Switzerland | Duos Adults |
17th | Julia Meyer / Marsha Dunse | Germany | Duos Adults |
18th (4WT) | Marija Panijan / Anamarija Zrilic | Croatia | Duos Adults |
18th (4WT) | Barbora Vajnarova / Dominika Kolmanova | Czech Republic | Duos Adults |
18th (4WT) | Rosie Bretherton / Stephanie Reid | United Kingdom | Duos Adults |
18th (4WT) | Romina Uguzzoni / Giulia Gragnani | Italy | Duos Adults |

Trios Children

1st | Dance Studio Step By Step East | Croatia | Trios Children |
2nd | TS Andrea | Rosas Espanolas | Czech Republic | Trios Children |
3rd | The Art Act and Tap Dancer | Germany | Trios Children |
4th | Team Canada | The Chipmunks | Canada | Trios Children |
5th | Hello Dolly | South Africa | Trios Children |
6th | TS Andrea Peraha | Czech Republic | Trios Children |
7th (4WT) | Step & Jazz 2 Children | Croatia | Trios Children |
7th (4WT) | Step & Jazz 1 Children | Croatia | Trios Children |
7th (4WT) | R+P Brno -MIMS- | Czech Republic | Trios Children |
7th (4WT) | Time to Swing | South Africa | Trios Children |
11th (5WT) | Dance Studio Liba Borak Kids1 | Switzerland | Trios Children |
11th (5WT) | Saturday Night Jive | South Africa | Trios Children |
11th (5WT) | STEPS Dancecenter Trio kids | Germany | Trios Children |
11th (5WT) | Academia de Dança Albufeira | Portugal | Trios Children |
11th (5WT) | Dance Studio Liba Borak Kids2 | Switzerland | Trios Children |

Trios Juniors

1st | Kazina | Slovenia | Trios Juniors |
2nd | Canada - Chicago | Canada | Trios Juniors |
3rd | Canada - Swing Me Baby | Canada | Trios Juniors |
4th | Dance Studio Liba Borak Juniors1 | Switzerland | Trios Juniors |
5th | Penguin Trio Juniors | Germany | Trios Juniors |
6th | Can a da - Do your thing | Canada | Trios Juniors |
7th | Tap to reality | Germany | Trios Juniors |
8th (2WT) | Trio AAtdAncer juniors | Germany | Trios Juniors |
8th (2WT) | Step & Jazz - Juniors | Croatia | Trios Juniors |
10th | Toy Soldiers | South Africa | Trios Juniors |
11th (2WT) | No Feet -VOULEZ-VOUS- | Czech Republic | Trios Juniors |
11th (2WT) | STEPS Dancecenter Trio junior | Germany | Trios Juniors |
13th (3WT) | Dance Studio Liba Borak Juniors2 | Switzerland | Trios Juniors |
13th (3WT) | R+P Brno -THIS WILL BE- | Czech Republic | Trios Juniors |
13th (3WT) | Dance Studio "Step By Step" - Juniors Tap | Croatia | Trios Juniors |
16th (2WT) | Tapphonics | Switzerland | Trios Juniors |
16th (2WT) | Lukec - Don't worry, be happy | Slovenia | Trios Juniors |
18th | Dont Get Messy | South Africa | Trios Juniors |

Trios Adults

1st | Planet Dance Martin 1 | Switzerland | Trios Adults |
2nd | Dance Studio Liba Borak | Switzerland | Trios Adults |
3rd | Lukec - I feel good | Slovenia | Trios Adults |
4th | Full Dance - Money Money | Italy | Trios Adults |
5th | Canada - It don´t mean a thing | Canada | Trios Adults |
6th (3WT) | Tanzwerk | Switzerland | Trios Adults |
6th (3WT) | Stand By Me | United States | Trios Adults |
6th (3WT) | Planet Dance Martin 2 | Switzerland | Trios Adults |
9th (2WT) | TS Andrea Peraha -TOM & SINGLE LADIES | Czech Republic | Trios Adults |
9th (2WT) | Dance Studio Step By Step Matrix | Croatia | Trios Adults |
11th | Australian Tap Team | Australia | Trios Adults |
12th (3WT) | Dance Studio Step By Step Girls | Croatia | Trios Adults |
12th (3WT) | TDC Avalanche | Czech Republic | Trios Adults |
12th (3WT) | No Feet - AAA BOBBIES | Czech Republic | Trios Adults |

Groups Children

1st | Full Dance - Money Money (3 dancers) | Italy | Groups Children |
2nd (2Wt) | TS Andrea - Czardas (6 dancers) | Czech Republic | Groups Children |
2nd (2WT) | Dance Studio Step By Step - Blue (7 dancers) | Croatia | Groups Children | 4th | Planet Dance Martin Kids (5 dancers) | Switzerland | Groups Children |
5th | Tap Round Up (7 dancers) | South Africa | Groups Children |
6th | Canada SUNSHINE (5 dancers) | Canada | Groups Children |
7th | Step & Jazz - Children (7 dancers) | Croatia | Groups Children |
8th | Tanzgalerie StepAttack Kids (4 dancers) | Germany | Groups Children |
9th (4WT) | Stepkids 4 (7 dancers) | Germany | Groups Children |
9th (4WT | Dance Studio Liba Borak Kids (7 dancers) | Switzerland | Groups Children |
9th (4WT | Penguin Kids (5 dancers) | Germany | Groups Children |
9th (4WT | Christmas Special (7 dancers) | South Africa | Groups Children |
13th | Tanzwerk Kids (7 dancers) | Switzerland | Groups Children |
14th | Mas-que-nada (6 dancers) | South Africa | Groups Children |
15th (2WT) | R+P Brno - CRAZY BOYS (4 dancers) | Czech Republic | Groups Children |
15th (2WT) | Academia de Dança Albufeira (7 dancers) | Portugal | Groups Children |
17th (2WT) | STEPS Dancecenter small group kids (7 dancers) | Germany | Groups Children |
17th (2WT) | Canada - Still Standing (6 dancers) | Canada | Groups Children |

Groups Juniors

1st | Team Canada - Nutz | Canada | Groups Juniors |
2nd | Full Dance - Imperfect Theft | Italy | Groups Juniors |
3rd | Canada - New York New York | Canada | Groups Juniors |
4th | Dance Studio Liba Borak Juniors | Switzerland | Groups Juniors |
5th | No Feet -THRILLER- | Czech Republic | Groups Juniors |
6th | Planet Dance Martin Juniors | Switzerland | Groups Juniors |
7th (5WT) | STEPS Dancecenter small group junior | Germany | Groups Juniors |
7th (5WT) | Penguin Juniors | Germany | Groups Juniors |
7th (5WT) | All the Single Ladies | South Africa | Groups Juniors |
7th (5WT) | Step & Jazz - Juniors | Croatia | Groups Juniors |
7th (5WT) | Tap Attack | United Kingdom | Groups Juniors |
12th (2WT) | Tanzwerk Juniors | Switzerland | Groups Juniors |
12th (2WT) | R+P Brno - AUSTIN POWERS - | Czech Republic | Groups Juniors |
14th | Dance Studio "Step By Step" Center - Juniors Tap | Croatia | Groups Juniors |
15th | Rhythm | South Africa | Groups Juniors |
16th (5WT) | Academia de Dança Albufeira | Portugal | Groups Juniors |
16th (5WT) | Middle toes up | Germany | Groups Juniors |
16th (5WT) | Stepkids 3 | Germany | Groups Juniors |
16th (5WT) | ARABESQUE | Italy | Groups Juniors |
16th (5WT) | tapdance | Austria | Groups Juniors |

Groups Adults

1st | Dance Studio Liba Borak (3 dancers) | Switzerland | Groups Adults |
2nd | Planet Dance Martin (5 dancers) | Switzerland | Groups Adults |
3rd | Team Canada - Mr.Pinstripe (7 dancers) | Canada | Groups Adults |
4th | Detention Hall (6 dancers) | United States | Groups Adults |
5th | Dance Studio Step By Step - Blue (7 dancers) | Croatia | Groups Adults |
6th | TS Andrea Peraha - COMEBACK (7 dancers) | Czech Republic | Groups Adults |
7th | Tap Attack - Boys (5 dancers) | United Kingdom | Groups Adults |
8th | Full Dance - Husband search wife (7 dancers) | Italy | Groups Adults |
9th (3WT) | Bolero - Long legs & co (6 dancers) | Slovenia | Groups Adults |
9th (3WT) | The Art Act and Tap Dancer Smallgroup (5 dancers) | Germany | Groups Adults |
9th (3WT) | Penguin Tappers (6 dancers) | Germany | Groups Adults |
12th | Tap Attack - Girls (7 dancers) | United Kingdom | Groups Adults |
13th (4WT) | Planet Dance Martin 2 (3 dancers) | Switzerland | Groups Adults |
13th (4WT) | Australian National Tap Group (7 dancers) | Australia | Groups Adults |
13th (4WT) | Lukec - Legends (7 dancers) | Slovenia | Groups Adults |
13th (4WT) | Bananarama`s (7 dancers) | Germany | Groups Adults |
17th | Cotton Club (5 dancers) | South Africa | Groups Adults |
18th | TS No Feet - NO NAME (6 | Czech Republic | Groups Adults |
19th (3WT) | Stuxx! (7 dancers) | Germany | Groups Adults |
19th (3WT) | T.D.C. Avalanche - BOND GIRLS (6 dancers) | Czech Republic | Groups Adults |
19th (3WT) | Papillon Montreux (5 dancers) | Switzerland | Groups Adults |

Groups Adults (Live Music)

1 | TS No Feet - VIOLIN (6 dancers) | Czech Republic | Groups Adults Live Music |

Groups Adults Two

1st | Planet Dance Martin Seniors (4 dancers) | Switzerland | Groups Adults Two |
2nd | Tap Cats | Oberhausen (5 dancers) | Germany | Groups Adults Two |
3rd | TS No Feet | JINGLE BELLS (6 dancers) | Czech Republic | Groups Adults Two |
4th | Tapdudep Nordhorn (6 dancers) | Germany | Groups Adults Two |
5th | TS Andrea | TENDER (7 dancers) | Czech Republic | Groups Adults Two |
6th | R+P Brno | HERO (7 dancers) | Czech Republic | Groups Adults Two |
7th | Toes up (6 dancers) | Germany | Groups Adults Two |

Formations Children

1st | TS Andrea Peraha | IT´S A GOOD IDEA! (22 dancers) | Czech Republic | Formations Children|
2nd | Dance Studio Step By Step - Children Tap (19 dancers) | Croatia | Formations Children |
3rd | Team Canada (15 dancers) | Canada | Formations Children |
4th | the Art Act & tAp dAncer Kids (13 dancers) | Germany | Formations Children |
5th | Penguin Kids (24 | Germany | Formations Children |
6th | Step & Jazz - Children (20 dancers) | Croatia | Formations Children |
7th | Stepkids 2 (15 dancers) | Germany | Formations Children |
8th | Food for thought (21 dancers) | South Africa | Formations Children |
9th (3WT) | Tapphonics (8 dancers) | Switzerland | Formations Children |
9th (3WT)| Dance Studio Liba Borak Kids (9 dancers) | Switzerland | Formations Children |
9th (3WT) | R+P Brno - SMALL JACKSON (10 dancers) | Czech Republic | Formations Children |

Formations Juniors

1st | Team Canada - MARY POPPINS (19 dancers) | Canada | Formations Juniors |
2nd | The Art Act and Tap Dancer Junior (21 dancers) | Germany | Formations Juniors |
3rd | Penguin Juniors (20 dancers) | Germany | Formations Juniors |
4th | Dance Studio Liba Borak Juniors (16 dancers) | Switzerland | Formations Juniors |
5th | Team Canada - THE MACHINE (13 dancers) | Canada | Formations Juniors |
6th | Dance Studio Step By Step (22 dancers) | Croatia | Formations Juniors |
7th | R+P Brno - DESTINY (16 dancers) | Czech Republic | Formations Juniors |
8th (3WT) | Stepkids 1 (16 dancers) | Germany | Formations Juniors |
8th (3WT) | TS Andrea - ONE, TWO, THREE (12 dancers) | Czech Republic | Formations Juniors |
8th (3WT) | Step & Jazz - Juniors (18 dancers) | Croatia | Formations Juniors |
11th (4WT) | Tapdance number 1 (9 dancers) | Austria | Formations Juniors |
11th (4WT) | Tap for ever (12 dancers) | Germany | Formations Juniors |
11th (4WT) | Academia de Dança Albufeira (10 dancers) | Portugal | Formations Juniors |
11th (4WT) | Spiderman (11 dancers) | South Africa | Formations Juniors |

Formations Adults

1st | Penguin Tappers (24 dancers) | Germany | Formations Adults |
2nd | Planet Dance Martin Adults (24 dancers) | Switzerland | Formations Adults |
3rd | absolutTAP (21 dancers) | Switzerland | Formations Adults |
4th | Dance Studio Liba Borak (23 dancers) | Switzerland | Formations Adults |
5th | The Art Act and Tap Dancer (22 dancers) | Germany | Formations Adults |
6th | Canadian National Adult Tap Team (19 dancers) | Canada | Formations Adults |
7th | Tap Attack (20 dancers) | United Kingdom | Formations Adults |
8th (3WT) | BOLERO - Dolls (21 dancers) | Slovenia | Formations Adults |
8th (3WT) | TS Andrea - SKIPPING ROPES (20 dancers) | Czech Republic | Formations Adults |
8th (3WT) | Tanzgalerie StepAttack Formation (10 dancers) | Germany | Formations Adults |
11th | Four Taps | STEPREOTYP (18 dancers) | Czech Republic | Formations Adults |
12th | Passion Team (14 dancers) | Germany | Formations Adults |
13th (2WT) | Tap Dance Grezieu (13 dancers) | France | Formations Adults |
13th (2WT) | DANCE TAPPERS -NOBODY KNOWS WHY (12 dancers) | Czech Republic | Formations Adults |

Formations Adults Two

1st | The Art Act and Tap Dancer 2 | (13 dancers) | Germany | Formations Adults Two |
2nd | Penguin Adults (18 dancers) | Germany | Formations Adults Two |
3rd | TS Andrea | "Cicago" (24 dancers) | Czech Republic | Formations Adults Two |
4th | Russian School of American Tapdance RSHAS (13 dancers) | Russia | Formations Adults Two |
5th | STEPS Dancecenter Hauptgruppe 2 (12 dancers) | Germany | Formations Adults Two |
6th | Brooch | "The Pipes of Edinburgh" (22 dancers) | Czech Republic | Formations Adults Two |
7th | Tanzwerk Seniors (11 dancers) | Switzerland | Formations Adults Two |

Productions

1st | Full Dance | Happy Feet (64 dancers) | Italy | Productions |
2nd | Swiss National Tap Team (75 dancers) | Switzerland | Productions |
3rd | TS Andrea | AROUND THE WORLD (79 dancers) | Czech Republic | Productions |
4th | Produktion Germany North (57 dancers) | Germany | Productions |
5th | R+P Brno | WE ARE THE FAMILY /(61 dancers) | Czech Republic | Productions |
6th (2WT) | Emotion Pur (64 dancers) | Germany | Productions |
6th (2WT) | BOLERO | Give me the food /(33 dancers) | Slovenia | Productions |

Resources

Official 2009 Results at IDO Dance Dot Com



2009 Tap Dancing World Championships

About the Tap Dance World Championships

Other Events for Tap DAncers

Tap Dancing Resources


See also
Facebook "Tap Dancing Resources" Page
Facebook "Tap Dancing Friends Community" Group
Facebook "Tap Dancing Events and Classes Worldwide" Group
Blog With Tap Dancing Articles and News




Tap Events:

Tap Festivals
By Date

Tap Worlds
November 2019

Tap Europeans
June 2019

Tap Dance Day
May 25th



Practice Tool

Online Metronome
(20-330 BPM)



Follow Us On Social Media

     

Facebook "Tap Dancing Discussions" Group

Facebook "Tap Dancing Events and Classes World Wide" Group

Facebook "Tap Dancing Resources" Page

Twitter "Tap Dance Guide" Feed

YouTube Channel



Tap Shop

Tap Shoes
Accessories
Tap Books
Tap Video DVDs
Tap Shop Menu










| Argentina | Armenia | Argentina | Australia | Austria | Belgium | Brazil | Bulgaria | Canada | Cayman | Chile | China | Colombia | Costa Rica | Croatia | Cuba | Czech Republic | Denmark | Dominican Republic | Egypt | Estonia | Finland | France | Germany | Greece | Guatemala | Honduras | Hong Kong | Hungary | India | Indonesia | Ireland | Israel | Italy | Japan | Korea | Latvia | Lithuania | Malaysia | Mexico | Mozambique | Namibia | Netherlands | New Zealand | Norway | Peru | Philippines | Poland | Portugal | Russia | Serbia | Singapore | Slovakia | Slovenia | South Africa | Spain | Sweden | Switzerland | Thailand | Turkey | Turks Caicos | Uganda | Ukraine | United Kingdom | United States | Vietnam |
Topics
Awards
Classes
Dancers
Ensembles
Events
Regions

Products
Tap Shoes
Accessories
Books
Video DVDs
Suppliers
Products Menu

Follow Us
Tap Dance Blog
Facebook Group
Facebook Page
Twitter Feed